Współczesny biznes rozwija się niezwykle szybko, szybko również zachodzą w nim zmiany, zaś jednym z najważniejszych jego elementów staje się szybki, bezpieczny i łatwy dostęp do informacji, co w dużej mierze ułatwiają nowoczesne wynalazki z zakresu telekomunikacji i biznesu. 

 

 

 „Zadaniem biznesu jest przekształcanie się w innowacje, a więc w nowy biznes

- Peter Drucker -

 

Przed problemem wyboru odpowiedniego sposobu ogrzewania budynku stają nie tylko inwestorzy związani z budową domów mieszkalnych, ale również osoby odpowiedzialne za powstawanie budynki wykorzystywane przede wszystkim w celach biznesowych. W polskich miastach powstaje ich coraz więcej, głównie ze względu na chęć przyciągnięcia zagranicznych inwestorów, będących zainteresowanymi otwieraniem w naszym kraju oddziałów korporacji działających w takich branżach jak informatyka, telekomunikacja czy bankowość.

 

 

 

Czym zatem powinien się charakteryzować budynek stworzony przede wszystkim do celów biznesowych? Jakie normy powinien spełniać, aby długotrwałe przebywanie w nim pracowników było nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można między innymi w rozporządzeniach Ministra Pracy oraz Polityki Socjalnej. Dotyczą one ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

W budynkach biurowych istotne jest zabezpieczenie sprzętu elektronicznego

 

Trudno wyobrazić sobie pracę w nowoczesnym biurze bez możliwości korzystania z różnorakich urządzeń elektrycznych. Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy jasno wskazuje, że wszystkie instalacje powinny być zamontowane w taki sposób, by nie istniało ryzyko porażenia pracowników prądem, wystąpienie przepięć atmosferycznych czy narażenia na szkodliwe oddziaływanie pól elekromagnetycznych. Niedopuszczalna jest również sytuacja, gdy w filmie istnieje zagrożenie wybuchem czy pożarem.

 

 

 

Pomieszczenia biurowe muszą być odpowiednio oświetlone

 

Ciężko oczekiwać od pracowników efektywnego wykonywania ich zawodowych obowiązków, jeśli umiejscowieni oni zostaną na niedostatecznie oświetlonych stanowiskach pracy. Jeśli umiejscowienie budynku nie gwarantuje stałego dostępu światła naturalnego, powinno zostać ono zastąpione światłem generowanym przez odpowiednio dobrane sztuczne oświetlenie.

 

 

 

Przestrzeń w której stale odbywa się praca administracyjno-biurowa ma konkretne wymiary

 

 

Ministerialne rozporządzenia wskazują konkretne wymiary, jakie powinny mieć pomieszczenia przeznaczone do stałej pracy biurowej czy administracyjnej. Do najważniejszych z nich należą między innymi wysokość pomieszczenia (nie mniejsza niż 3 metry w świetle przy założeniu braku czynników szkodliwych dla zdrowia), czy wolna objętość przeznaczona dla każdego zatrudnionego (co najmniej 13 metrów3 pomieszczenia, oraz 2 m2 podłogi).

 

Utrzymywanie w pomieszczeniach biurowych odpowiedniej temperatury to kwestia niezwykle istotna

 

Przez przepisy regulowana jest również dopuszczalna wysokość temperatury, jaka panuje w pomieszczeniach pracowniczych. Pracodawca powinien zwrócić uwagę na to, czy budynek w którym znajduje się pomieszczenie biurowe wyposażony jest w odpowiednie systemy wentylacji oraz ogrzewania. W biurze powinna bowiem panować temperatura nie niższa niż 18 stopni. Zapewnić ją mogą systemy ogrzewania gazowego, zdecydowanie najchętniej wybierane przez inwestorów budujących nowoczesne budynki przeznaczone do celów biznesowych. Zaletą takiego rozwiązania, którego konkretne elementy znaleźć można pod tym linkiem -  https://sklep.auroks.pl/kotly-termet-gazowe, jest między innymi zachęcająca cena jego eksploatacji, efektywność oraz ekologiczność.

 

 

Tagged Under